Säästa küttekuludelt ja maksa nii palju kui tegelikult tarbid!

 

Paljud korteriomanikud on mures liiga suurte küttekulude pärast ning soojusenergia hind on pidevas tõusutrendis. Eestis on hetkel pigem levinud, et kogu maja soojusenergia maksumus jagatakse iga korteri köetava pinnaga. Kui aga üks korter hoiab kütteperioodil aknaid lahti ja teine säästab, kuid maksavad nad siiski kogu maja tarbimise põhjal võib see tekitada küsimusi, miks peab maksma teiste küttearveid kinni ning mida siis sellises olukorras teha.

Selline levinud ruutmeetripõhine maksmine ei motiveeri inimesi oma radiaatoreid reguleerima, millest võiks küttetarbimise kokkuhoid tekkida. Mentaliteet „kõik kasutavad, kasutan ka“ on loomulik, sest inimene ei näe otsest seost enda tarbimise ja arvete vahel. Individuaalse küttesüsteemiga maksab aga igaüks vastavalt just tema tarbimisele. Üksikud korterid sellist süsteemi kasutada ei saa, sellega peab olema liitunud terve maja.

MESA süsteemiga liitunutel paigaldatakse radiaatorite peale väike seade – küttekulujaotur, mis loeb konkreetse küttekeha tarbimist. Radiaatorit reguleerides on võimalik kütet kasutada vastavalt vajadusele ja maksta täpselt nii palju kui ise tarbinud oled. Kui inimene maksab vaid oma tarbimise eest, tekib tal ka motivatsioon kokku hoida, seetõttu väheneb ka kogu maja küttetarbimine ja -kulu.

Kui sellise individuaalse küttetarbimisega oleme näinud maju, mis on saavutanud soojusenergia vähenemise ka üle 40%, jääb keskmine sääst kuskil 20% ringi. Näitena võime tuua ühe Tallinna maja aadressil Paekaare 8, mis on tavaline 5-kordne 60 korteriga tüüpmaja. MESA küttearvestussüsteemiga liitusid nad 2018 aasta novembrist. Võrdlesime ruutmeetripõhise arvestuse kahte aastat ning MESA süsteemi tarbimisi ning saime tulemuseks, et maja on säästnud kahe kütteperioodiga 330 MWh, mis tähendab ühtlasi seda, et vähem kui poole kütteperioodiga teeniti tasa kogu maja süsteemi maksumus ning iga korter säästis selle perioodi jooksul 20% oma tarbimisest (vaata allolevalt graafikult täpsemalt). Kui nüüd mõelda oma küttearvele ja asjaoluline, et säästaksid igakuiselt sellest viiendiku saad aasta lõikes väga korraliku kokkuhoiu. Seega on tõestatud, et MESA küttekulujaotureid kasutades saab muuta tarbimisharjumusi, säästa keskkonda ja raha! 

 

 

Siduri 3, Tallinn 11313

Vaata kaarti suuremalt

Küsi pakkumist

reCAPTCHA is required.
Go to Top Kodulehed & e-poed - Äriabiagentuur Missioon Missioon